google adsense poradnik dla początkujących, logo google adsnse, google adsense apliakcja iphone

Google AdSense w pigułce – co to jest i jak zarabiać?

Google Adsense to jeden z najłatwiejszych sposobów zarabiania na stronie internetowej lub na blogu. W zaledwie kilku krokach możesz skonfigurować swoją pierwszą reklamę, umieścić jej kod w dowolnym miejscu w witrynie i zacząć zarabiać. Google Adsense skierowane jest zarówno do małych, dopiero co rozpoczynających działalność witryn, jak i do dużych serwisów. Czy to się opłaca? Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jak zacząć zarabiać z Google Adsense.

Google Adsense – co to jest?

Google to firma, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Codziennie, miliardy ludzi na całym świecie korzystają z usług Google takich, jak Gmail, wyszukiwarka Google czy Sklep Play oraz wielu innych. Google Adsense to program, dzięki któremu właściciele witryn internetowych mogą zarabiać na wyświetlaniu reklam w formie tekstowej, graficznej oraz wideo. Wszystkie reklamy, które pojawiają się na twojej stronie są akceptowane oraz dostarczane przez Google, dlatego mamy pewność, że są one legalne i mają wysoką jakość.

dashboard google adsense

Po opublikowaniu reklamy, jej wygląd oraz treść dostosowywana jest do zawartości witryny, lokalizacji użytkownika, który odwiedza stronę, jak również do wcześniejszych preferencji wyszukiwania oraz wielu innych czynników.

Obecnie Google Adsense to najpopularniejsza sieć reklamowa. Możliwość personalizacji reklam oraz ich responsywność to czynniki, które sprawiają, że webmasterzy chętnie umieszczają je na swoich stronach.

Jak wygląda rozliczenie?

Google Adsense to system reklamowy, który płaci za kliknięcie w reklamę lub za wyświetlania. Jeżeli internauta będący na twojej stronie kliknie w reklamę, za każdy klik otrzymasz wynagrodzenie. System jest na tyle dobrze rozwinięty, że potrafi odróżnić nieprawidłowe kliknięcia będące wynikiem błędu lub celowego działania.

google adsense rozliczenie

Google Adsense – poradnik krok po kroku

Poniżej znajdziesz poradnik dla początkujących, który przeprowadzi cię przez proces rejestracji oraz implementacji kodu w witrynie.

Krok 1: Załóż konto w usłudze Google

Logowanie do Google Adsene wymaga posiadania konta w usłudze Google. Jeżeli dysponujesz kontem pocztowym na Gmailu lub posiadasz smartfon z systemem Android, z pewnością masz już takie konto. Jeżeli nie, przejdź na stronę logowania do usługi i kliknij „Utwórz konto”. Następnie wypełnij wszystkie niezbędne dane formularza i zatwierdź.

jak założyć konto google
Konto Google założysz na stronie http://accounts.google.com/signin/v2/identifier?service=adsense

Krok 2: Zaloguj się do Adsense

Aby zalogować się do usługi Adsense, przejdź na tę stronę, a następnie wpisz dane do logowania.

logowanie google adsense
Do AdSense zalogujesz się na stronie http://accounts.google.com/signin/v2/identifier?service=adsense

Twoim oczom ukaże się panel oraz boczne menu po lewej stronie.

Na stronie głównej znajdziesz takie informacje jak:

 • Wyświetlenia strony – wszystkie łączne wyświetlenia twojej strony w wybranym przedziale czasowym.
 • RPM strony (Revenue Per Mille) – szacowany przychód za 1000 wyświetleń strony.
 • Kliknięcie w reklamy – łączna liczba kliknięć w reklamy.
 • CPC (Cost Per Click) – średni koszt za kliknięcie w twoje reklamy.
 • CTR strony (Click Through Rate) – współczynnik klikalności, będący odzwierciedleniem liczby kliknięć podzielonych przez liczbę wyświetleń strony.

Być może powyższe wskaźniki brzmią nieco tajemniczo. Z czasem jednak zauważysz, że dane te są niezwykle przydatne. Na ich podstawie będziesz mógł analizować skuteczność reklam, a także wybierzesz najlepsze rozmieszczenie.

Krok 3: Utwórz reklamę

W bocznym panelu, po kliknięciu w menu „Reklamy” przeniesiesz się do podstrony, na której masz możliwość przeglądania wszystkich swoich reklam oraz utworzysz nowe reklamy.

google adsense reklamy

Reklamy według witryny

Po kliknięciu w „Pobierz kod” otrzymasz fragment kodu, po wklejeniu którego Google automatycznie zacznie wyświetlać reklamy w twojej witrynie w najlepiej dobranych miejscach.

kod google adsense

Reklamy według jednostki reklamowej

Tutaj utworzysz reklamy spersonalizowane, a o ich rozmieszczeniu zdecydujesz samodzielnie.

 • Reklamy displayowe – reklamy graficzne lub graficzno-tekstowe. Możesz wybrać ich kształt, np. kwadrat, prostokąt lub samodzielnie ustalić ich rozmiar. Po kliknięciu w „Utwórz” wyświetli się kod reklamy, który następnie należy umieścić w dowolnym miejscu w twojej w witrynie.
 • Reklamy In-Feed – styl tych reklam zostanie dopasowany do stylu twojej strony automatycznie lub ręcznie. W kolejnych krokach zdecydujesz o rozmiarze reklamy.
 • Reklamy In-Article – za sprawą tego stylu, Google automatycznie dopasuje reklamy do artykułów oraz treści w witrynie.
 • Dopasowywane treści – ten format służy do promowania treści na stronie, a także pomaga zwiększyć przychody oraz zaangażowanie odwiedzających twoją witrynę. Tego typu reklamy najczęściej mają format bloku podzielonego na kilka kolumn, w których znajdują się miniaturki artykułów przeplatane reklamami.
 • Linki tekstowe – jak wskazuje nazwa, są to reklamy mające formę linków tekstowych. Są najmniej inwazyjne, przez co niekiedy mogą być niezauważone przez czytelnika.

W menu „Reklamy” możesz nie tylko śledzić skuteczność poszczególnych typów reklam, ale także edytować ich ustawienia.

W kolejnym menu „Reklamy dla wyszukiwania”, utworzysz reklamę mającą formę wyszukiwarki. Jak to działa? Po zaimplementowaniu kodu reklamy, Google pokaże na twojej stronie wyszukiwarkę. Kiedy użytkownik wpisze w nią określone hasło, a następnie kliknie w wynik wyszukiwania, otrzymasz wynagrodzenie jak za zwykły klik w reklamę.

Krok 4: Umieść reklamę na stronie

Kiedy wiesz już, jaki format reklamy cię interesuje, po prostu skopiuj kod reklamy i umieść go w dowolnym miejscu w witrynie.

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak zamieścić reklamę Adsense na dwóch popularnych platformach, jakimi są Blogger (blogspot.com) oraz WordPress.

Jak skonfigurować Adsense na Blogspot?

Sposób 1:

 1. Aby dodać reklamę na blogu na platformie Blogspot, zaloguj się do swojego bloga na stronie blogger.com.
 2. W menu po lewej stronie wybierz „Układ”.
 3. Następnie wybierz „Dodaj gadżet” w miejscu, w którym chcesz by reklama się wyświetlała.
 4. Wybierz gadżet „HTML/JavaScript”, wklej kod reklamy i kliknij „Zapisz”.

Sposób 2:

 1. W menu wybierz „Zarobki” i powiąż swoje konto Adsense z blogiem.
 2. W menu po lewej stronie wybierz „Układ”.
 3. Następnie wybierz „Dodaj gadżet”.
 4. Kliknij gadżet „AdSense”, a następnie skonfiguruj konto i kliknij „Zapisz”.

Jak skonfigurować Adsense na WordPress?

 1. Zaloguj się do swojego bloga.
 2. W bocznym menu wybierz „Wygląd”, a następnie „Widgety”.
 3. Wybierz widget „Własny HTML”.
 4. W miejscu na treść wklej kod reklamy, a następnie wybierz „Gotowe”.

Reklamę Google Adsense można także dodać poprze różnego rodzaju darmowe wtyczki, które dostępne są w repozytorium WordPressa.

Google Adsense – jak zarabiać?

Kiedy wykonałeś wszystkie powyższe kroki, wystarczy, że odczekasz kilkanaście minut, a reklamy automatycznie zaczną wyświetlać się w witrynie. Jak zarabiać? Jeżeli twój blog generuje duży ruch, witryna będzie sama zarabiać na wyświetlaniu reklam.

Kilka rad, dzięki którym zarobisz więcej:

Wykorzystaj na blogu każdy rodzaj reklamy, zarówno graficzne, jak i tekstowe.

Testuj typ oraz rozmiar reklam w różnych miejscach – w nagłówku, w panelu bocznym, w stopce oraz w tekście.

Umieść reklamę w głównym tekście na stronie. Reklama umieszczona w treści zdecydowanie bardziej przyciągnie uwagę czytelnika niż reklama umieszczona w stopce czy w panelu bocznym.

Google Adsense – zarobki

Przejdźmy do najważniejszej kwestii, jaką jest wynagrodzenie za wyświetlane reklamy. Jeśli chodzi o Google Adsense, zarobki uzależnione są od wielu czynników, ale najważniejszy z nich to rodzaj reklamy.

Ceny za pojedyncze kliknięcie w reklamę mogą wynosić od kilku groszy do nawet kilku złotych. Zdecydowanie więcej zarobisz na stronie, której tematyka skupia się na finansach. Dzięki temu Google często będzie wyświetlać reklamy związane z usługami bankowymi oraz ubezpieczeniowymi. Stawki za reklamy związane z tymi branżami są wysokie i mogą sięgać nawet kilku złotych za klik!

Jak wypłacić pieniądze z Google Adsense?

Aby wypłacić pieniądze z reklamy Google Adsense, kwota twoich zarobków musi przekroczyć minimalny próg płatności, który wynosi 300 zł.

Aby sprawdzić aktualne saldo konta, w menu bocznym po lewej stronie wybierz „Płatności” , następnie „Zarządzaj formami płatności”. Na tej podstronie możesz przełączać wybrane formy płatności, jak również dodawać nowe.

google adsense jak wypłacić pieniądze

Dodając nowe konto bankowe, użytkownik zobowiązany jest podać:

 • nazwę posiadacza rachunku;
 • numer rachunku bankowego w formacie IBAN;
 • SWIFT/BIC

dodaj formę płatności google adsense

Po zatwierdzeniu nowej formy płatności, Google prześle do ciebie przelew testowy (weryfikacyjny) na niewielką kwotę, np. 0,53 zł. Kiedy otrzymasz przelew, wysokość otrzymanej kwoty musisz wprowadzić w „Płatnościach” w Google Adsense. Na tej podstawie Google weryfikuje, czy podany rachunek rzeczywiście należy do osoby, na którą zostało założone konto Adsense.

Google Adsense – kiedy wypłata?

Jeżeli w danym miesiącu kalendarzowym przekroczysz ustalony próg płatności, twoja wypłata zostanie zrealizowana w następnym miesiącu pomiędzy 20 a 26 dniem miesiąca.

Przykład: Jeżeli od 1 do 31 dnia stycznia saldo twoich zarobków przekroczy próg płatności, wypłatę otrzymasz pomiędzy 20 a 26 dniem lutego.

Jak zmienić próg płatności?

Pamiętaj, że próg płatności można jedynie zwiększyć. Minimalna kwota do wypłaty wynosi 300 zł i niemożliwe jest ustawienie kwoty niższej. Jeżeli chcesz zwiększyć próg płatności, przejdź do menu „Płatności”, a następnie wybierz „Zarządzaj ustawieniami”. W pozycji „Harmonogram płatności” możesz wpisać kwotę wybranego progu minimalnego.

harmonogram płatności google adsense

Jak wystawić fakturę za Google Adsense?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, fakturę dla Google możesz wystawić jak dla każdego innego klienta:

 1. Zarejestruj się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT-UE. Otrzymasz wówczas NIP z przedrostkiem „PL”.
 2. Wystaw fakturę za usługi Google na dane:

Google Ireland
Gordon House
Barrow Street
Dublin 4
Irlandia
VAT-UE: IE6388047V

 1. W rozliczeniu z Google Adsense obowiązuje mechanizm odwrotnego obciążenia, dlatego na fakturze w polu uwagi należy wpisać adnotację „odwrotne obciążenie”.
 2. Zaksięguj fakturę lub prześlij fakturę do swojego księgowego, z którym współpracujesz.

Google Adsense a podatek

Zarabianie w Google Adsense stanowi źródło przychodów, dlatego wypłacone środki musisz opodatkować. Informacje na temat tego, jak rozliczyć podatek uzyskasz u doradcy podatkowego lub  u księgowego.

Jak zarabiać z Google Adsense na YouTube?

Warto także wspomnieć, ze recenzowana sieć reklamowa oferuje zarabianie również na filmach. Jeżeli chodzi o Google Adsense i YouTube, na początek powinieneś dołączyć do programu partnerskiego YouTube, który daje możliwość zarabiania oraz odblokowuje dostęp do interesujących narzędzi, przydatnych dla twórców.

Aby zarabiać na YouTube, musisz jednak spełnić wymagania programu partnerskiego:

 • przestrzegać regulaminu zarabiania na YouTube;
 • mieszkać w kraju, w którym program partnerski jest dostępny;
 • mieć minimum 1000 subskrybentów;
 • osiągnąć minimum 4000 godzin wyświetleń filmów na kanale.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy twój kanał kwalifikuje się do programu partnerskiego YouTube, przejdź na stronę: studio.youtube.com/channel/UC/monetization

Google Adsense – opinie

Do programu reklamowego Google Adsense może przystąpić każdy posiadacz strony internetowej czy bloga. Nawet jeżeli założyłeś swoją witrynę 10 minut temu, możesz dołączyć do Adsense i zacząć zarabiać. To główny plus tego sposobu monetyzacji ruchu na blogu.

Jeśli chodzi o Google Adsense, opinie o tej sieci reklamowej są bardzo dobre. Wynika to z faktu, że Google to marka wiarygodna, a co za tym idzie – wydawcy zawsze na czas otrzymują zarobione pieniądze.

Kolejny plus dołączenia do Adsense to szeroka możliwość wyboru różnych typów reklam, które automatycznie dopasowują się do stylu strony. Co więcej, style te możemy edytować ręcznie. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób chce wyświetlać reklamy w witrynie w sposób nieinwazyjny i niezaburzający ogólnej estetyki strony.

Minusem może być wsparcie „żywego człowieka”. Jeśli chodzi o Google Adsense, kontakt z supportem nie jest prosty. Na szczęście w sieci istnieje bardzo duża społeczność, która pomoże ci rozwiązać każdy problem. Ponadto Google Adsense w swoim Centrum pomocy oferuje rozwiązanie dla niemalże każdego problemu.

Alternatywy dla Google Adsense

Wiele osób zastanawia się, jakie mogą być alternatywy dla Google Adsense. Istnieje wiele sieci reklamowych, ale przed rozpoczęciem współpracy, warto dobrze zapoznać się z ich regulaminem. Każda sieć oferuje różne zasady rozliczeń, jak i stawki. Wielu webmasterów decyduje się na połączenie na blogu reklam pochodzących z dwóch, a nawet więcej rodzajów sieci, np. Adsense oraz Mgid.

Przykładowe alternatywy dla Google Adsense:

 • Adkontekst
 • Program partnerski Ceneo
 • Taboola
 • Mgid
 • Adrino
 • Nextclick

Podsumowanie

Jeżeli prowadzisz witrynę, która regularnie generuje spore ilości wyświetleń, z pewnością możesz możesz liczyć na duże zarobki w Adsense. Oczywiście nie należy od razu spodziewać się milionowych kokosów. Jeżeli chcesz zarabiać naprawdę duże pieniądze na swojej stronie internetowej, powinieneś postawić na marketing afiliacyjny.

Wracając jednak do Adsense – jest to z pewnością sposób na zarabianie, który nie wymaga żadnego wkładu finansowego, a obsługa samego systemu jest prosta i intuicyjna. Google Adsense to rewelacyjne narzędzie reklamowe, które polecamy każdemu, kto chce zarabiać na swojej witrynie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *