jak założyć bloga

Jak założyć bloga? Poradnik dla początkujących: krok po kroku

Zastanawiasz się, jak założyć bloga? Świetnie trafiłeś, bowiem w poniższym poradniku znajdziesz instrukcję, która krok po kroku pomoże ci przejść przez ten proces. Założenie bloga oraz jego prowadzenie nie jest trudne i każdy internauta z pewnością sobie z tym poradzi. Jeżeli wiesz już, o czym chcesz pisać i masz ciekawe pomysły, czas przejść do konkretów. Redakcja MarketingFeed.pl prezentuje samouczek, dzięki któremu założysz swój pierwszy, w pełni funkcjonalny blog!

Co to jest blog?

Blog to rodzaj strony internetowej skoncentrowanej w głównej mierze na treści pisemnej, którą stanowią tak zwane posty (wpisy). Blogerzy często piszą w formie pierwszoosobowej, dzieląc się swoimi przemyśleniami czy pomysłami. Dzięki temu czytelnicy chętnie wchodzą w interakcję z blogerem, utożsamiają się z nim oraz tworzą pewnego rodzaju społeczność skupioną wokół danej tematyki.

Co to jest blog

Blogi są bardzo cennym źródłem informacji oraz inspiracji, dzięki czemu przyciągają sponsorów oraz zarabiają niemałe pieniądze. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dotyczącym zarabiania na blogu, do którego lektury gorąco zachęcamy.

Czy każdy może prowadzić bloga?

Wiele osób zastanawia się, czy sprostają zadaniu, jakim jest prowadzenie bloga. Nie każdy bowiem odnajduje się w roli pisarza. Jeśli jednak głęboko wejdziemy w świat blogosfery, zdamy sobie sprawę, że sukces może osiągnąć każdy, bez względu na styl pisania. Aby zatem dotrzeć do czytelników oraz osiągnąć efekty, należy spełnić jeden warunek, jakim jest pasja.

Potrafisz gotować? Świetnie! Dzięki nam dowiesz się, jak założyć bloga kulinarnego.

Lubisz podróżować? Genialnie! Pokażemy ci, jak otworzyć bloga podróżniczego.

Interesujesz się trendami ze świata mody? Doskonale! Nasz samouczek, krok po korku, pokaże ci, jak założyć bloga modowego.

Jak założyć bloga krok po kroku?

Poniżej w kilku punktach opisany jest uproszczony proces zakładania bloga.

1. Wybierz nazwę bloga

Wybierz nazwę bloga, która będzie przemyślana. Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć bloga kosmetycznego i jaką nazwę wybrać, postaw na coś chwytliwego, np. „kosmetyczne porady Ady”.

2. Opublikuj swojego bloga

Możesz to zrobić, korzystając z darmowych platform, jak również z platform, które umożliwiają prowadzenie bloga na własnej domenie. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tego poradnika.

3. Spersonalizuj bloga

Spersonalizuj bloga, wybierając estetyczny oraz funkcjonalny szablon, a także instalując wtyczki.

4. Promuj swojego bloga

Promuj swojego bloga, przyciągając do niego coraz więcej czytelników.

5. Zacznij zarabiać pieniądze

Kiedy już blogowanie będziesz mieć w małym palcu, zacznij zarabiać na swojej pasji!

Jak założyć bloga za darmo?

Wielu początkujących blogerów, którzy nie mają doświadczenia w blogowaniu i chcą spróbować swoich sił, korzysta z darmowych platform. Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć bloga za darmo, z pewnością wykorzystasz jedną z poniższych platform:

 • Blogspot
 • WordPress.com

Blog na Blogspocie

Blogspot (Blogger) to usługa blogowa, która zarządzana jest przez Google od 2003 r. Wszystkie blogi prowadzone na recenzowanej platformie hostowane są na serwerach Google i cechują się subdomeną, która kończy się rozszerzeniem *.blogspot.com. Oczywiście istnieje możliwość podpięcia także własnej domeny do tego typu bloga.

blogger.com logo

Blogger to platforma, która jest znana na całym świecie i powszechnie stosowana. Posiada jednak pewne ograniczenia, które mogą zniechęcić do jej stosowania bardziej zaawansowanych blogerów.

Jak założyć bloga na Blogspocie?

Jak założyć darmowego bloga na Blogspocie? To proste.

Przejdź na stronę blogger.com i kliknij w przycisk „Utwórz bloga”.

blogger rejestracja

W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o podanie danych do logowania do konta Google. Jeżeli nie posiadasz takiego konta, kliknij „Utwórz konto”. Po rejestracji, konto to będziesz mógł wykorzystać do wszystkich usług Google, jak chociażby poczta Gmail czy Google Play Store.

Kiedy posiadasz już konto w usłudze Google, możesz kontynuować zakładanie swojego bloga.

Wybierz nazwę bloga

blogger nazwa bloga

Wybierz nazwę bloga, czyli tytuł, który będzie się wyświetlać w nagłówku bloga, np. Finansowe porady Łukasza. Pamiętaj, że tytuł nie może mieć więcej niż 100 znaków (wliczając spacje).

wybierz adres bloga

blogger url bloga

Następnie wybierz adres bloga, który będzie nawiązywać do twojej osoby lub tematyki bloga. Adres to poniekąd twoja wizytówka, dlatego dobrze przemyśl nazwę. Zakładając blog na platformie Blogger (blogospot.com) adres będzie miał następującą strukturę: twojadres.blogspot.com

wybierz wyświetlaną nazwę użytkownika

blogger wyświetlana nazwa

W kolejnym kroku wybierz wyświetlaną nazwę użytkownika, czyli po prostu swoje imię lub pseudonim.

Blogspot – przegląd najważniejszych funkcji

Kiedy już utworzysz swojego pierwszego bloga na bloggerze, możesz zacząć pisać!

W menu po prawej stronie znajdziesz następujące zakładki:

nowy post blogger

Pozwala na dodanie nowego wpisu na blogu.

posty blogger

Pozwala przeglądać, edytować oraz usuwać istniejące posty.

statystyka blogger

Przegląd aktualnych statystyk dotyczących bloga z wybranych okresów, np. tydzień, miesiąc czy rok. Dodatkowo znajdziesz tutaj także liczbę aktualnych obserwujących blog, liczbę postów oraz liczbę komentarzy.

komentarze blogger

Tutaj znajdziesz wszystkie komentarze dodane do twoich wpisów. Możesz je akceptować, odrzucać oraz usuwać.

zarobki blogger

Jeżeli połączysz swój blog z usługą Adsense, będziesz mógł zarabiać na wyświetlaniu reklam na blogu. Dane do logowania do usługi Adsense są takie same, jak do logowania do bloga – dokonasz tego za pomocą konta Google.

strony blogger

Możesz utworzyć listę stron na blogu. Pamiętaj, by nie mylić postów ze stronami. Posty to aktualności na twoim blogu, np. „przepis na szarlotkę”; „relacja z podróży do Włoch”. Funkcję Strony możesz wykorzystać do stworzenia takich stron, jak „O mnie”; „Kontakt”; „Polityka prywatności”; „Współpraca”.

układ blogger

Pozwala na rozmieszczenie poszczególnych części składowych bloga (pasek nawigacyjny, nagłówek, panel: główny, boczny oraz dolny) w dowolny sposób.

motywy blogger

Tutaj wybierzesz szablon swojego bloga. Do dyspozycji masz sporą liczbę estetycznych i funkcjonalnych motywów.

ustawienia blogger

Zakładka pozwalająca personalizować bloga.

lista czytelnicza blogger

Tutaj możesz dodać adresy swoich ulubionych blogów. Po przejściu w tę zakładkę, znajdziesz listę aktualności z obserwowanych blogów.

Blogspot to darmowa platforma, która w kilku prostych krokach pozwala na założone profesjonalnego bloga. Funkcje, które oferuje Blogger z pewnością sprostają oczekiwaniom początkujących pisarzy.

Blog na WordPress.com

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak założyć bloga za darmo, a Blogspot nie przypadł ci do gustu, wówczas WordPress.com prawdopodobnie spełni twoje oczekiwania. To platforma założona w 2005 r., zarządzana przez firmę Automatic Inc.

wordpress com logo

Aby móc czytać oraz komentować blogi hostowane na WordPress.com, nie jest konieczne posiadanie konta. W przypadku chęci prowadzenia własnego bloga, konto jest wymagane.

WordPress.com, podobnie jak Blogspot, oferuje szeroką funkcjonalność za darmo. Możliwe jest także wykupienie dodatkowego planu, który pozwala edytować pliki CSS, tworzyć przekierowania domeny oraz usunąć reklamy.

Jak założyć bloga na wordpress.com?

Jak założyć własnego bloga za darmo na platformie WordPress.com?

Na początek przejdź na stronę wordpress.com i kliknij w niebieski przycisk z napisem „Start your website”.

wordpress rejestracjaTeraz należy stworzyć konto w serwisie. Standardowo podajemy email, nazwę użytkownika i hasło. Możemy również wybrać rejestrację za pomocą konta Google lub Apple.

wordpress rejestracja konta

Nareszcie możemy przejść do stworzenia witryny. W kolejnym kroku wpisz adres twojej strony. Pamiętaj, że adres ten będzie w pewnym sensie twoją wizytówką, dlatego warto przemyśleć nazwę.

wordpress wybor domeny

Następnie należy wybrać rozszerzenie. Domyślnie jest to *.wordpress.com i adres z taką strukturą będzie darmowy. Jeżeli jednak zdecydujesz się roszerzenie *.com, *.org, *.blog lub inne, będziesz musiał liczyć się z kosztami rejestracji takiej domeny. W związku z tym, że interesuje nas założenie darmowego bloga, wybieramy opcję z rozszerzeniem *.wordpress.com czyli pakiet „Free”.

wordpress wybór domeny 2

W kolejnym kroku możesz wybrać dodatkowe plany, które także są płatne. Jeżeli interesuje cię tworzenie bloga wyłącznie za darmo, wybierz „Zacznij od bezpłatnej witryny”.

Po kilku sekundach zostaniesz przekierowany do panelu, w którym możesz zarządzać stroną. Niestety interfejs nie jest w pełni spolszczony, co może stanowić pewnego rodzaju barierę w intuicyjnej obsłudze.

wordpress.com panel strony

WordPress.com – przegląd najważniejszych funkcji

Na początek warto dokończyć konfigurację witryny, tworząc menu oraz aktualizując informacje na stronie głównej. Dodatkowo możesz także pobrać aplikację na telefon, która jest dostępna:

A oto funkcje darmowego WordPressa:

moja strona główna wordpress

tutaj skonfigurujesz nazwę strony oraz menu. Z pozycji tego menu dodasz także post, zmienisz motyw bloga oraz dodasz adres swojej własnej domeny.

statystyki wordpress

Zakładka ta pokazuje szczegółowe dane na temat odwiedzających twojego bloga, z podziałem na dni, tygodnie, miesiące oraz lata. Dodatkowo sprawdzisz tutaj także, które wpisy cieszą się największą popularnością, w jaki sposób czytelnicy trafiają na twój blog oraz jakiej są narodowości.

plan wordpress

Tutaj rozszerzysz funkcjonalność swojego bloga o dodatkowe plany. W związku z tym, że interesuje nas wyłącznie darmowe blogowanie, nie będziemy rozpisywać się na temat tych opcji.

witryna wordpress

Tutaj znajdziesz wszystkie swoje wpisy, strony, komentarze, a także media dodane na blog. Możesz je edytować lub usuwać.

jetpack wordpress

Narzędzie pozwalające śledzić aktywność twojej witryny, taką jak logowanie, dostępność aktualizacji wtyczek i motywów, modyfikacje ustawień. Dodatkowo wykonasz także kopię bazy danych bloga, czyli kopię całego bloga.

wygląd wordpress

Tutaj zmienisz wygląd swojego bloga, korzystając z podglądu na żywo.

narzędzia wordpress

Dzięki tej opcji zainstalujesz dodatkowe wtyczki, wykonasz import oraz eksport wpisów na blogu, a także skonfigurujesz konto, które pozwoli ci zarabiać na twojej pracy pisarskiej.

wordpress zarządzaj

Tutaj zmienisz ustawienia hostingu, domeny oraz uprawnienia użytkowników mających dostęp do bloga. Opcje te polecamy jednak bardziej zaawansowanym użytkownikom platformy.

WordPress.com czy Blogspot?

Minusem WordPress.com są z pewnością reklamy, które wyświetlają się na blogach użytkowników korzystających z bezpłatnego planu. Właściciele platformy przyznają jednak, że częstotliwość ukazywania się reklam nie jest częsta, a zyski z nich pozwalają na utrzymanie WordPressa.

Wybór jest trudny, ponieważ obie te platformy oferują podobne funkcje, dlatego jaką początkujący bloger możesz wybrać dowolnie.

Blog na Facebooku

Jeżeli Blogspot oraz WordPress.com nie do końca spełniają twoje oczekiwania, być pomoże Facebook sprawi, że pokochasz blogowanie? Co prawda Facebook nie udostępnia typowej platformy przeznaczonej do blogowania, ale szeroka funkcjonalność Facebooka pozwala na prowadzenie własnego dziennika.

blog na facebooku

Aby założyć stronę na Facebooku, która będzie pełnić rolę bloga, należy kliknąć na „+” w prawym górnym rogu i wybrać „Utwórz: Strona”.

W kolejnych krokach należy uzupełnić:

 • nazwę strony,
 • kategorię,
 • opis strony.

Dzięki temu w szybki sposób zyskujesz możliwość publikowania postów w imieniu strony, którą każdy może polubić. Co ważne, blog na Facebooku może być prowadzony pod własną marką, imieniem czy nazwiskiem, pseudonimem, jak również całkowicie anonimowo.

Blogspot, WordPress.com czy Facebook – które rozwiązanie wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć bloga fotograficznego, podróżniczego, finansowego, czy jakiegokolwiek innego, darmowe rozwiązania z pewnością się sprawdzą.

jakiego bloga wybrać

Pamiętaj jednak, że zarówno Blogspot, WordPress.com, jak i Facebook to prywatne platformy, a zamieszczane przez ciebie treści muszą być zgodne z regulaminem tych portali. Właściciele platform blogowych mogą w każdej chwili usunąć lub zmoderować opublikowany przez ciebie post. Jeśli chodzi o darmowe platformy blogowe, najwięcej skarg wpływa na Facebooka, który nie akceptuje wielu treści, a krnąbrnym użytkownikom zabiera głos na 30 dni pod postacią blokady publikowania. Zastanów się zatem, czy treści, którymi chcesz dzielić się ze światem, będą zgodne z regulaminami darmowych platform blogowych.

Alternatywą dla darmowego bloga jest platforma WordPress na własnym hostingu, która jest znacznie bardziej rozszerzoną wersją usługi WordPress.com.

Jak założyć bloga na własnej domenie?

Blog na własnej domenie to świetne rozwiązanie, które wymaga od nas jednak nieco więcej. Przede wszystkim musimy zainwestować w hosting oraz domenę. Wszystkich blogerów, nawet początkujących, zachęcamy do skorzystania z tego rozwiązania.

Zanim jednak dowiesz się, dlaczego blog na własnej domenie to najlepsze rozwiązanie, potrzebujesz takich usług, jak:

Hosting – polega na dzierżawie miejsca na serwerze w celu stworzenia bloga lub prowadzenia poczty e-mail. Jest to po prostu miejsce na zewnętrznym dysku, dzięki któremu możesz prowadzić swój blog. Początkujący blogerzy powinni skupić się na najtańszych pakietach hostingowych, które w miarę potrzeb można zwiększać lub zmniejszać.

Domena – adres strony internetowej prowadzący do twojego bloga. Może być to np. twoje imię i nazwisko w formie www.imięnazwisko.pl.

Blog na WordPress

Możesz zlecić stworzenie strony internetowej specjalistom, a możesz także skorzystać z darmowych rozwiązań i samemu „od A do Z” stworzyć taką stronę.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, które pozwoli ci prowadzić bloga na własnej domenie jest WordPress. Pisaliśmy o nim wcześniej, jednak WordPress.com znacznie różni się od oprogramowania WordPress, które oferuje bardzo szeroką funkcjonalność.

wordpress kokpit
Darmowy blog na wordpress.com a oprogramowanie WordPress to zupełnie 2 inne światy.

WordPress jest to system zarządzania treścią, który powstał z myślą o osobach prowadzących blogi. Jest całkowicie bezpłatny, co sprawia, że blogerzy chętnie po niego sięgają. Jak pokazują statystyki, w 2018 r. prawie 31% wszystkich stron internetowych zostało stworzonych w oparciu o platformę WordPress.

System oferuje szerokie możliwości personalizacji bloga poprzez gotowe motywy oraz wtyczki. WordPress jest często aktualizowany, dzięki czemu oprogramowanie nadąża za zmieniającymi się trendami w świecie IT.

Ile to kosztuje?

Jak zostało już wcześniej wyjaśnione, WordPress jest platformą w pełni darmową. Korzystanie z niej wymaga jednak posiadania miejsca na serwerze oraz domeny, co generuje niewielkie koszty rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie. Jeśli jednak zaczniesz zarabiać na blogu, zwrot z tej inwestycji może być ogromny!

Blog na własnej domenie – krok po kroku

Poniżej, w kilku krokach dowiesz się, jak założyć bloga z własną domeną.

Krok 1: Zakup domeny

Domenę możesz kupić u dowolnego rejestratora. Dostawcy tego tupu usług często oferują domenę z końcówką *.pl przez pierwszy rok za darmo. Zapłata wymagana jest dopiero w drugim roku, w przypadku chęci przedłużenia ważności domeny o kolejny rok.

domena

Nasza rada: Unikaj ofert, w których pierwszy rok korzystania z domeny jest darmowy. W przypadku przedłużenia jej ważności, zapłacisz około 150 zł. Wiele firm oferuje sprzedaż domen za około 50 zł i tyle samo kosztuje przedłużenie w kolejnych latach. Oszczędzisz dzięki temu pieniądze.

Krok 2: Wybór hostingu

Dostawców hostingu jest wielu, a jakość świadczonych usług w tym zakresie wzrasta z roku na rok. Jako początkujący bloger potrzebujesz najniższego pakietu pakietu hostingowego, którego cena nie powinna przekroczyć 100 zł za rok.

Krok 3: Instalacja platformy WordPress

Kiedy już dokonasz zakupu hostingu oraz otrzymasz dane do logowania do panelu administracyjnego swojego konta hostingowego, będziesz mógł zainstalować WordPress.

instalacja wordpressa

Wielu dostawców usług hostingowych oferuje dostęp do darmowych instalatorów, które za pomocą jednego kliknięcia same zainstalują WordPress na twoim hostingu. Jeśli jednak dostawca usługi nie udostępnia instalatora, musisz zainstalować WordPress samodzielnie, co jest bardzo proste – tutaj znajdziesz dokładną instrukcję, która pomoże ci założyć blog na WordPress z własną domeną.

Krok 4: Obsługa interfejsu WordPress

Poniżej omawiamy wszystkie domyślne funkcje platformy WordPress.

kokpit wordpress

Znajdziesz tutaj komunikaty informujące o dostępności aktualizacji WordPressa, wtyczek oraz motywów.

wpisy wordpress

Przechodząc do tego menu możesz tworzyć, edytować oraz usuwać wpisy. Dodatkowo możesz także edytować kategorie wpisów oraz tagi.

media wordpress

Tutaj znajdziesz wszystkie dodane na blog media, np. zdjęcia, filmy, dokumenty PDF.

strony wordpress

Lista stron bloga. Jeżeli traktujesz swój blog poważnie, stwórz takie strony, jak „Polityka prywatności”, „O mnie” oraz „Kontakt”.

komentarze wordpress

w tym menu znajduje się lista wszystkich komentarzy, które zostały dodane do wpisów oraz stron. Możesz je dowolnie edytować oraz usuwać.

wygląd wordpress

Dzięki tej funkcji zmienisz motyw swojego bloga oraz jego wygląd. Opcji personalizacji bloga jest naprawdę wiele, a dodatkowo istnieje repozytorium WordPressa, które oferuje tysiące darmowych motywów.

wtyczki wordpress

Są to narzędzia, które pozwalają rozszerzyć funkcje Twojego bloga. Przykłady wtyczek to np. wyskakujące okienko informujące o ciasteczkach „cookies”; widżet Instagrama lub Facebooka.

użytkownicy wordpress

tutaj znajdziesz informacje na temat wszystkich użytkowników mających dostęp do bloga. Dodatkowo, możesz zmieniać także ich uprawnienia.

narzędzia wordpress

Rzadko wykorzystywana funkcja pozwalająca np. eksportować dane z innych blogów do WordPressa.

ustawienia wordpress

Menu, w którym ustawisz np. schemat budowy linków na blogu czy chociażby liczbę wpisów wyświetlających się na stronie głównej bloga.

Blog darmowy czy z własną domeną?

Wielu początkujących blogerów zastanawia się, jakie rozwiązanie będzie lepsze, dlatego postanowiliśmy wyodrębnić plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.

Blog darmowy

Plusy:
 • łatwość założenia bloga;
 • brak opłat.
Minusy:
 • okrojona funkcjonalność bloga;
 • konieczność stosowania się do regulaminu dostawcy usługi blogowej;
 • blog może zostać w każdej chwili zablokowany lub usunięty bez słowa wyjaśnienia;
 • w niektórych przypadkach – wyświetlanie na blogu reklam dostawcy usług blogowych.

Blog z własną domeną

Plusy:
 • dowolność publikacji postów, które nie podlegają żadnym regulaminom;
 • możliwość nieograniczonego rozwoju rozwoju funkcjonalności bloga;
 • blog z własną domeną świadczy o dużym profesjonalizmie i przyciąga sponsorów;
 • większe możliwości monetyzacji ruchu na blogu.
Minusy:
 • konieczność zakupu hostingu oraz domeny;
 • instalacja bloga na serwerze może w niektórych przypadkach przysporzyć kłopotów.

Werdykt?

Oczywiście stawiamy na blog z własną domeną! Jeżeli przyjrzymy się bliżej blogosferze, stwierdzimy, że większość blogów działa w oparciu o platformę WordPress z wykorzystaniem hostingu oraz domeny. Niezależnie czy chcesz założyć bloga o modzie, osobistego, finansowego, prawniczego czy może literackiego, płatne rozwiązanie niesie za sobą znacznie więcej korzyści.

Większość blogerów zaczyna swoją przygodą z pisaniem od bezpłatnych platform. Z czasem jednak, uwiązani pewnymi ograniczeniami, decydują się przejść na blog z własną domeną. Dlatego warto wykorzystać doświadczenie innych i od razu założyć bloga, który w 100% będzie twoją własnością!

Jak założyć bloga i zarabiać?

Wiesz już jak założyć bloga, ale czy wiesz, że możesz na nim zarabiać? Jeśli nie, poniżej przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym uzyskasz dodatkowe dochody za sprawą swojej blogowej działalności.

Marketing afiliacyjny

Jest to najbardziej popularny sposób na zarabianie pieniędzy, dzięki któremu otrzymujesz prowizję za wykonane działanie, np. sprzedaż. Warto tu wykorzystać najlepsze programy partnerskie.

Przykład: reklamowca dostarcza ci określony produkt, a twoim zadaniem jest zachęcenie czytelnika do zakupu. Jeśli dojdzie do transakcji, otrzymasz prowizję. W marketingu afiliacyjnym możesz zarabiać od zaraz, a wiodącym programem w tej branży jest NutriProfits – marka oferują produkty dla zdrowia i urody.

nutriprofits
NutriProfits to jeden z tych programów partnerskich gdzie można zarobić najwięcej.

Reklama

Najpopularniejszy rodzaj reklamy na blogu to Adsense. Wystarczy, że w określonym miejscu na blogu wkleisz kod reklamy, dzięki któremu czytelnikowi ukaże się klikalny banner, wideo lub tekst. Za sprawą tego typu reklamy zarobisz za każdy klik wykonany przez czytelnika.

google adsense

Oprócz Adsense, popularnymi dostawcami reklam na blog są również Taboola oraz Mgid.

Posty sponsorowane

Blogerzy, którzy wykonują swoją pracę w sposób rzetelny, przyciągają uwagę sponsorów zainteresowanych współpracą. Marki są w stanie zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych za post sponsorowany, w którym zareklamujesz produkt lub usługę.

Sprzedaż własnych produktów

Jeżeli tworzysz rzeczy, które przeznaczone są na sprzedaż, możesz znajdować klientów za pośrednictwem swojego bloga. Wielu blogerów łączy swój blog z oprogramowaniem WooCommerce, które pozwala na stworzenie sklepu. Oto kolejny powód, by założyć blog z własną domeną i hostingiem!

Sprzedaż zdjęć

Masz talent fotograficzny, chcesz dzielić się swoimi pracami i zastanawiasz się, jak założyć bloga fotograficznego? Świetnie! Blog to idealne miejsce to prezentowania światu swoich fotograficznych  dokonań. Dzięki blogowi oraz takim platformom, jak 500px czy Instagram, z łatwością znajdziesz chętnych na zakup swoich fotografii.

Jak założyć bloga? Podsumowanie

Założenie oraz prowadzenie bloga początkowo może wydawać się trudne, ale niezależnie od tego, ile masz lat i jakie są twoje umiejętności pisarskie, z powodzeniem możesz prowadzić własnego bloga.

Warunkiem udanej działalności blogowej jest pasja. Wielu blogerów poddaje się, podejmując się tematyki, której nie rozumieją, i której nie lubią. Dlatego ważne, by pisać na temat, który jest zgodny z twoimi zainteresowaniami. Dzięki temu dostarczysz czytelnikom wartościowych treści oraz zbudujesz autorytet, w konsekwencji, przyciągając do siebie osoby oraz marki zainteresowane współpracą.

Pamiętaj, że blogowanie to zadanie czasochłonne. Wielu pisarzy, w ciągu tygodnia, poświęca swojej pracy mnóstwo godzin. Wraz ze wzrostem popularności bloga, są oni w stanie zrezygnować z pracy na etacie i całkowicie poświęcić się pasji, jaką jest blogowanie i zarabianie na tym, często niemałych pieniędzy.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak założyć bloga i jak osiągnąć sukces w swoim działaniu. Dbaj o swojego bloga oraz o swoich czytelników, a szybko dostrzeżesz, że korzyści płynące z blogowej działalności są ogromne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *