Joanna Horanin

Jak zostać freelancerem? Rozmowa z Asią z The Blond Travels

Jak zostać freelancerem i pracować z różnych miejsc na całym świecie? Na ten temat można teoretyzować w nieskończoność. Postanowiliśmy jednak pójść o krok dalej i dopytać w tej kwestii właściwą osobę na właściwym miejscu. Zadaliśmy kilka pytań Joannie Horanin z The Blond Travels, która jako doświadczona cyfrowa nomadka, ma w temacie freelancingu oraz emigracji sporo do powiedzenia.

Asia określa siebie „nałogową emigrantką”. Aktualnie mieszka w Portugalii, a konkretnie w Lizbonie. Na swoim blogu oraz profilu na Instagramie, pokazuje zwykłe życie oraz inspiruje innych do stawiania odważnych kroków w życiu.

Witaj Joanno. Czy możesz powiedzieć naszym czytelnikom, kim jesteś i czym się zajmujesz?

Mam na imię Joanna, Asia, i jestem twórczynią centrum treningowego angielskiej konwersacji OK English, oraz blogerką i twórczynią The Blond Travels.

Joanna Horanin

Od 20 lat mieszkam za granicą, obecnie przebywam w Portugalii.

Skąd wziął się pomysł, by pracować zdalnie?

6 lat temu wyjechałam do Tajlandii, gdzie uczyłam angielskiego przez parę lat. Po 2 latach zaczęłam szukać innego zajęcia. Uczenie w szkole nie miało dla mnie przyszłości. W Tajlandii osoba z zachodu nie ma możliwości awansu.

W tym samym czasie poznałam cyfrowych nomadów i dopiero wtedy zdałam sobie sprawę z tego, że można pracować zdalnie. Znajoma podesłała mi namiary na szkołę angielskiego online, gdzie dostałam pracę i pracowałam przez kolejnych parę lat, jednocześnie podróżując.

Mieszkałam wtedy w Wietnamie, w Tajlandii, w Niemczech, na krótko wróciłam do Polski i zamieszkałam w Krakowie. A potem trafiłam do Portugalii, gdzie mieszkam od 4 lat.

4 lata temu założyłam OK English i zaczęłam pracę nad swoim biznesem.

Czy pamiętasz swoje pierwsze zlecenie jako freelancer?

Kiedy poznałam cyfrowych nomadów w Tajlandii, rozglądałam się za różnymi zleceniami.

Pracowałam jeszcze wtedy w szkole, ale już po paru miesiącach zdołałam dostać zlecenie, które polegało na pisaniu artykułów na bloga dla jednej z linii lotniczych.

Potem przyszły inne, podobne zlecenia z Upwork. Kiedy dostałam pracę jako nauczyciel online, skupiłam się tylko na tym.

Jak skutecznie pogodzić podróżowanie z pracą? I czy jako osoba doświadczona, mogłabyś wymienić zalety i wady pracy zdalnej?

Dla mnie, na początku, było to dość trudne. Jako nauczyciel online muszę mieć zawsze dobry internet i muszę mieć ciszę wokół. Do tego, nie mogę sobie też ciągle robić przerw, bo uczniowie chcą mieć lekcje i nie byliby zadowoleni gdybym co 2 dni robiła sobie wolne, bo akurat byłabym w podróży.

A więc, na początku, przeprowadzałam się z kraju do kraju, wynajmowałam mieszkania. Pracowałam wieczorami, w dzień zwiedzałam lub chodziłam na plażę. Miałam też wolne weekendy. Dla mnie było to i tak stresujące. Przyjeżdżając do danego kraju, zupełnie nie wiesz jaki będzie tam internet, a mając ograniczoną ilość gotówki, jesteś zdany na wynajem gorszych mieszkań.

Dopiero teraz, po 4 latach prób i błędów, wyrobiłam sobie swój idealny rytm. W większości czasu pracuję w Lizbonie. Nie mam już lekcji prawie w ogóle, bo pracują dla mnie inni nauczyciele, a ja zajmuję się marketingiem i sprawami administracyjnymi. To sprawia, że jestem bardziej elastyczna.

Parę razy do roku organizuję sobie workation – pracuję parę tygodni i parę tygodni odpoczywam.

Oprócz tego, nie podróżuję tak, że muszę w tym samym czasie pracować. Jeżdżę na prawdziwe wakacje, bez laptopa, gdzie mogę się po prostu zrelaksować.

Odpowiadając na Twoje pytanie, myślę, że każdy może znaleźć swój własny, idealny rytm. Warto popróbować parę rzeczy i sprawdzić co nam najbardziej pasuje.

W jaki sposób rekomendujesz szukać pracy zdalnej?

Wszystko zależy od tego co chce się robić. Można szukać na LinkedIn, na Upwork, czy innych stronach z ogłoszeniami. A jeżeli chcemy prowadzić swój własny biznes, to trzeba skupić się na stworzeniu strony internetowej i na prowadzeniu social mediów.

Mi na początku pomogły grupy Facebookowe, gdzie czynnie działałam i udzielałam się w komentarzach.

Co mogłabyś poradzić osobom, które szukają pracy zdalnej i chciałyby pracować z różnych miejsc na świecie?

Przede wszystkim, trzeba sprawdzić czy takie coś nam pasuje. Być może warto wyskoczyć gdzieś w okolicy i zobaczyć czy praca i podróże to coś, co faktycznie chcemy połączyć.

Czy możesz wymienić 3 miejsca, które według Ciebie są najlepsze do pracy zdalnej?

Chiang Mai

Vila Nova de Milfontes w Portugalii

Kraków

Prowadzisz lekcje angielskiego on-line. Ludzie często dobrze znają język, ale boją się rozmawiać. Ciekawi mnie, w jaki sposób pomagasz swoim kursantom pokonać blokadę w mówieniu?

W OK English uczymy osoby dorosłe mówić po angielsku bez strachu i skrępowania poprzez treningi konwersacji z nativem. Oznacza to, że uczeń na lekcje przychodzi nie tylko uczyć się słówek i gramatyki, ale aby wykorzystywać to wszystko w konwersacji.

Przyznam, że nie mamy tutaj szczególnej metody i nie obiecujemy cudów, ale nasze treningi działają i są skuteczne z dwóch powodów.

Po pierwsze indywidualnie podchodzimy do każdej osoby. Dopasowujemy zajęcia do poziomu, ale także zainteresowań. Zajęcia nigdy nie są nudne, co sprawia, że uczeń chce się wysłowić i zależy mu na tym, aby podzielić się opinią.

Dodatkowo, nasi nauczyciele to nie tylko profesjonaliści. Wybieram ich nie tylko dlatego, że mają pokończone kursy, ale m.in. dlatego, że są ciekawymi ludźmi. To osoby, które kochają podróżować, uczą się języków, mają fajne hobby, a do tego są niezwykle sympatyczni. Obecnie mamy ich 7 i każdy z nich mieszka lub mieszkał za granicą, co czyni ich dodatkowo interesującymi. Zależy mi także na tym, aby byli w 100% profesjonalni, zawsze przygotowani i poważnie podchodzili do swojej pracy. Otrzymują także stawki odpowiednie do tego, czego od nich wymagam. Wszystko to razem sprawia, że uczniowie są zainteresowani zajęciami z przyjemnością przychodzą na zajęcia. Po paru treningach zapominają o stresie.

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Wraz z moim partnerem postanowiliśmy zostać w Portugalii. Obecnie szukamy domu do kupna. Chcemy tutaj zostać. Moim celem jest zakup domu, stworzenie sobie mojej własnej bazy i regularne wyjazdy na pracowakacje.

Dziękuję bardzo za rozmowę. 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *