Aktualizacja „June 2021 Core Update” jest właśnie wprowadzana

Jak tam pozycje Twojej strony, jeszcze stabilnie? No to przygotuj się na prawdziwy rollercoaster, bo Google poinformowało 2 czerwca o nowej dużej aktualizacji algorytmu swojej wyszukiwarki:

june 2021 core update
https://twitter.com/searchliaison/status/1400135428909371398

2 czerwca Google na swoim twitterze zamieściło wpis: „Jeszcze dzisiaj, jak to robimy kilka razy w roku, wprowadzimy obszerną aktualizację algorytmu. Nazywa się June 2021 Core Update”.

Aktualizacja nie została wprowadzona od razu. Jak to zwykle bywa potrzeba do 2 tygodni na jej pełne wprowadzenie, dlatego przez cały ten czas może dochodzić do zawirowań pozycji Twojej strony.

june 2021 core update
https://twitter.com/searchliaison/status/1400220291922481152

Jeżeli Twoje pozycje spadły, to bądź cały czas dobrej myśli!

Jeżeli myślałeś, że to już koniec złych wiadomości, to muszę poinformować Cię o kolejnej zapowiedzianej już aktualizacji „July 2021 Core Update”, która będzie już w lipcu. Dokładnie tak – aktualizacja miesiąc po miesiącu.

june 2021 core update
https://twitter.com/searchliaison/status/1400135429769236482

Jak pisze Google SearchLiaison: „Niektóre z naszych planowanych ulepszeń w czerwcowej aktualizacji nie są jeszcze gotowe, więc wprowadzimy te, które są już gotowe, a resztę wprowadzimy w lipcowej aktualizacji. Większość witryn nie zauważy żadnej z tych aktualizacji, co jest typowe w przypadku wszelkich podstawowych aktualizacji algorytmu…”

Google uspokaja właścicieli stron, których witryny zanotowały spadki: „Oczywiście każda aktualizacja może przynieść spadki lub wzrosty. Ze względu na dwuczęściowy charakter aktualizacji bardzo możliwe jest, że zobaczysz zmiany w pozycjach w czerwcu, które mogą odwrócić się w lipcu…”

june 2021 core update
https://twitter.com/searchliaison/status/1400135430666735616

Czego dotyczy June 2021 Core Update?

Jest to bardzo dobre pytanie, ale niestety na razie nie znajdziesz na nie odpowiedzi. Google główne aktualizacje zapowiada z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i daje wskazówki jak się do nich przygotować. W zeszłym roku dowiedzieliśmy się o czynnikach Core Web Vitals, ale nic nie wskazuje na to, że czerwcowa aktualizacja dotyczy właśnie tego.

Jedyne co możesz teraz zrobić to zapoznać się z wpisem na blogu Google „Co webmasterzy powinni wiedzieć o głównych aktualizacjach Google?„.

Z wpisu dowiadujemy się, że Google przynajmniej raz dziennie wprowadza jakąś zmianę w wyszukiwarce, która ma na celu poprawę wyników działania. Jednak kilka razy do roku są wprowadzane duże aktualizacje, których celem jest prezentowanie użytkownikom trafnych i wiarygodnych treści.

Jeżeli działasz czynnie w SEO, koniecznie zapoznaj się ze wspomnianym wpisem na blogu Google. Dowiesz się z niego, w jaki sposób Google ocenia strony podczas wprowadzania głównych aktualizacji. Dowiesz się także, w jaki sposób odzyskać utracone pozycje.

Czy June 2021 Core Update ma związek z Core Web Vitals?

Wiele wskazuje na to, że najnowsza aktualizacja algorytmu nie jest związana z czynnikami Core Web Vitals, a najlepszym tego dowodem jest fragment tekstu z wpisu na blogu Google:

google core web vitals update info google
źródło: developers.google.com

Danny Sullivan napisał, że czynniki Core Web Vitals nie będą brane pod uwagę do końca sierpnia.

June 2021 Core Update – o czym piszą w branży SEO?

Osobiście po każdej dużej aktualizacji algorytmu uwielbiam czytać zaciekłe dyskusje na forach internetowych dotyczących SEO. Są tam zawsze dwie grupy – przegrani i zwycięzcy. W tego typu dyskusjach często pojawiają się także spekulacje, czego tak naprawdę dotyczyła najnowsza aktualizacja.

Nie inaczej jest także dzisiaj. Wybrałem się więc na forum Black Hat World.

Spekulacje internautów:

bhw

Nie pamiętam gdzie, ale przeczytałem, że Google planuje faworyzować strony z recenzjami w stylu „Najlepsze…” oraz te zawierające recenzje kupujących (na niekorzyść dla stron afiliacyjnych).

Może ta aktualizacja w jakiś sposób się z tym wiąże.

bhw

Ta aktualizacja wpłynie na backlinki i ranking

bhw

Moja strona dużo zyskała na tej aktualizacji, straciłem prawie 60% ruchu od aktualizacji z maja 2020, od tamtej pory zrobiłem następujące rzeczy na mojej stronie:
1). Usunąłem treści niskie jakości i wyindeksowałem je z Google.
2). Spamerskie linki wrzuciłem do narzędzia Disavow w GSC.
3). Zoptymalizowałem istniejące treści.
4). Usunąłem PBNy niskiej jakości i dodałem PBNy własnej roboty wysokiej jakości.

Oto co chcę jeszcze zrobić:
1). Zadbać o szybkość działania strony.
2). Zadbać o linkowanie wewnętrzne.

bhw

Ok, oto co się dzieje u mnie…..

Strona White Hat SEO z postami gościnnymi o wartości $1000 – rzeź.

Strona Black Hat SEO linkowana z PBN-ów – jest świetnie!

Wiem, że wdrażanie aktualizacji jeszcze się nie skończyło, ale cieszę się, że mam więcej niż jedną stronę.

Podsumowanie

A Czy to zauważyłeś jakieś zmiany związane z najnowszą aktualizacją, a może Twoja strona zanotowała spadki lub wzrosty? Daj znać w komentarzu co sądzisz na temat June 2021 Core Update.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *