yoast seo

Yoast SEO – Jak działa i jak skonfigurować? Poradnik

Yoast SEO to wtyczka rozszerzająca potencjał WordPressa. Jej możliwości są ogromne, a ilość funkcji, jakie oferuje, potrafi wprawić w osłupienie.

Jeżeli chcesz, by twoje treści na stronie lepiej radziły sobie w wyszukiwarkach, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak działa Yoast SEO i jak – krok po kroku – skonfigurować wtyczkę.

Co to jest Yoast SEO i jak ją pobrać?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, Yoast SEO to wtyczka, której zadaniem jest niesienie pomocy w zarządzaniu SEO w witrynie. Co prawda, nie zastąpi ona wiedzy i umiejętności doświadczonego specjalisty ds. SEO, ale dla wielu początkujących webmasterów okaże się pomocna i wystarczająca.

Aby pobrać wtyczkę, należy zalogować się do panelu administracyjnego bloga, a następnie przejść do menu „Wtyczki”, by wyszukać i zainstalować „Yoast SEO”.

Omówienie najważniejszych funkcji Yoast SEO

Kiedy już zainstalujesz omawiany dodatek, w bocznym menu WordPressa pojawi się menu „SEO”. Klikając w nie, ujrzysz szereg funkcji, które poniżej postaramy się omówić.

Menu: ogólne

Tutaj znajdziesz podstawowe informacje na temat swojej witryny.

Kokpit

yoast seo ustawienia ogólne

W zakładce „Kokpit” znajdziesz informacje o problemach, jakie mogą występować w witrynie, a także sprawdzisz powiadomienia, które wysyłane są przez autorów wtyczki.

Bardzo ważną funkcją, z której warto skorzystać, jest „Kreator konfiguracji”. Otwierając go, w łatwy sposób skonfigurujesz wtyczkę po prostu odpowiadając na kilka pytań.

Funkcje

yoast seo funkcje

Zakładka „Funkcje” oferuje szereg możliwości, których włączenie warto rozważyć.

 • Analiza SEO – w momencie tworzenia nowego wpisu, zyskasz podpowiedzi, dzięki którym poprawisz SEO treści. Rekomendowane ustawienie: WŁĄCZ.
 • Analiza czytelności – pomaga poprawić strukturę oraz styl. Podpowiedzi odnośnie analizy czytelności również widoczne są w momencie tworzenia nowego wpisu. Rekomendowane ustawienie: WŁĄCZ.
 • Kluczowe treści – dzięki tej funkcji wyodrębnisz najważniejsze teksty w witrynie. Rekomendowane ustawienie: WŁĄCZ.
 • Licznik linków we wpisach – pokazuje, ile linków wewnętrznych oraz zewnętrznych zawiera dany wpis. Rekomendowane ustawienie: WŁĄCZ.
 • Mapa strony XML – udogodnienie, dzięki któremu w łatwy sposób wygenerujesz mapę strony zawierającą wszystkie linki w witrynie. Zalecamy przesłanie mapy strony do Google Search Cosnole. Rekomendowane ustawienie: WŁĄCZ.
 • Menu w pasku administracyjnym – pokazuje najważniejsze powiadomienia związane z wpisem oraz podpowiada, z jakich narzędzi warto skorzystać. Rekomendowane ustawienie: WŁĄCZ.
 • Bezpieczeństwo: brak zaawansowanych ustawień dla autorów – dzięki tej funkcji wyłączysz zaawansowane ustawienia Yoasta dla użytkowników witryny, którzy mają inne role niż administrator czy redaktor. Rekomendowane ustawienie: WŁĄCZ.
 • Śledzenie użytkownika – autorzy wtyczki Yoast SEO mogą mieć dostęp do niektórych danych witryny, dzięki czemu usprawnią działanie wtyczki. Sam zdecyduj, czy chcesz udostępniać te dane.

Dodatkowe ustawienia w menu „Funkcje” to Interfejs REST API oraz Enhanced Slack sharing. Nie są one istotne z punktu widzenia użytkownika wykorzystującego podstawowe funkcje Yoasta SEO. Rekomendujemy jednak pozostawić je włączone.

Integracje

yoast seo integracje

W kolejnej zakładce „Integracje” połączysz wtyczkę Yoast SEO z zewnętrznymi narzędziami, jak SEMrush oraz Ryte. Większość osób nie korzysta z tych funkcji, jednak możesz pozostawić je włączone.

Narzędzia webmasterów

yoast seo narzędzia webmastera

Tutaj zweryfikujesz swoją witrynę w narzędziach webmasterów dostarczanych przez twórców najpopularniejszych wyszukiwarek, jak Google, Bing, Baidu oraz Yandex. Warto skorzystać z tej opcji, jeżeli planujemy śledzić naszą witrynę np. w Google Search Console.

Menu: wyszukiwarki

W kolejnym menu skonfigurujesz swoją witrynę oraz wtyczkę Yoast SEO pod kątem widoczności w wyszukiwarce.

Ogólne

yoast seo ustawienia dla wyszukiwarki

Ustawisz tutaj:

 • separator tytułu,
 • strukturę strony głównej w wynikach wyszukiwania,

Dodatkowo wybierzesz także reprezentanta witryny. Może być to osoba lub organizacja.

Rodzaje treści

yoast seo rodzaje treści

Tutaj zmienisz ustawienia widoczności wpisów oraz stron w witrynie. Opcje te muszą być włączone, jeżeli chcesz, aby twoje wpisy czy strony pojawiały się w wynikach wyszukiwania.

Media

yoast seo media

W tym menu zdecydujesz, czy adres URL załącznika ma prowadzić bezpośrednio do pliku załącznika. Rekomendujemy ustawienie, które podpowiada wtyczka, czyli: TAK.

Taksonomie

yoast seo taksonomie

Tutaj ustawisz, czy Kategorie, Tagi oraz Formaty powinny pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Rekomendujemy pozostawienie domyślnych ustawień.

Archiwa

yoast seo archiwa

Dzięki tej funkcji ustawisz widoczność Archiwów witryny w wynikach wyszukiwania. W przypadku tej opcji również zalecamy pozostawienie domyślnych ustawień.

Okruszki

yoast seo okruszki

Sympatycznie brzmiące określenie „Okruszki” to menu, które pokazuje użytkownikowi, w jakim miejscu w witrynie aktualnie się on znajduje. Okruszki można włączyć w ustawieniach motywu (o ile taką funkcję posiada). Zalecamy włączenie okruszków. Wiele wskazuje na to, że funkcja ta ma pozytywny wpływ na SEO.

Menu: Społeczności

yoast seo społecznosci

Kolejne menu oferuje możliwość dodania linków społecznościowych do twoich kont w social media. Jeżeli prowadzisz konta w social media, które powiązane są z Twoją witryną, wówczas warto dodać te linki.

Oprócz tego, menu pozwala także na ustawienie, czy Facebook oraz Twitter, mają wyświetlać podgląd grafiki po dodaniu linków w tych social media. Rekomendujemy włączenie tych funkcji.

Menu: Narzędzia

yoast seo narzędzia

Za sprawą menu „narzędzia”:

 • zaimportujesz oraz wyeksportujesz ustawienia SEO z innych wtyczek;
 • edytujesz pliki txt oraz .htaccess;
 • hurtowo edytujesz tytuły oraz opisy wpisów i stron.

UWAGA! Ze wszystkich tych funkcji sugerujemy korzystać rozważnie. Większość użytkowników Yoast SEO nie musi modyfikować tych ustawień.

Yoast SEO w praktyce – jak działa?

O korzyściach, jakie niesie za sobą stosowanie wtyczki Yoast SEO, przekonasz się w momencie dodawania lub edytowania wpisu. Pojawi się wówczas moduł, który automatycznie analizuje wprowadzaną treść.

Wtyczka oferuje analizę treści pod kątem SEO. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria, w oparciu o które analizowany jest tekst:

 • Częstotliwość występowania frazy kluczowej.
 • Długość opisu meta.
 • Odnośniki (wewnętrzne i zewnętrzne).
 • Użycie frazy kluczowej w nagłówkach H1, H2, H3 itd.
 • Ogólna długość tekstu.
 • Atrybuty „alt” obrazków.
 • Występowanie frazy kluczowej w tytule oraz w adresie URL prowadzącym do strony.

Wtyczka pozwala także dodać opis meta oraz włączyć/wyłączyć widoczność wpisu w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowo Yoast SEO pomaga także ocenić czytelność wpisu.

Yoast SEO to nie wyrocznia, ale…

Pamiętaj, że Yoast SEO to nie wyrocznia, a jedynie wtyczka, która pomoże Ci zwrócić uwagę na ważne elementy z punktu widzenia SEO. Jest ona rekomendowana osobom, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z tematem optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek.

Pamiętaj, że wtyczka Yoast SEO sama w sobie nie sprawi, że twój znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania. Moduł ten z pewnością jednak pomaga zoptymalizować tekst, co niewątpliwie zostanie docenione przez roboty Google. Warto jednak mieć na uwadze, że treść tworzymy dla czytelników, a nie robotów, dlatego treści muszą być czytelne i napisane z zachowaniem poprawności językowej.

Podsumowując, Yoast SEO to wtyczka, którą polecamy osobom chcącym tworzyć dobrze zoptymalizowane treści oraz nabyć nieco wiedzy z zakresu SEO.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *