Zarabianie na pisaniu: 5 sposobów, dzięki którym zmonetyzujesz treści!

Zarabianie na pisaniu jest często wynikiem połączenia pasji z pracą. Jednakże wielu twórców treści nie zdaje sobie sprawy, że mogą zarabiać na pisaniu. Jeżeli masz zapał do pracy i lekkie pióro, a dodatkowo chcesz zwiększyć swoje przychody, ten poradnik podpowie ci, jak możesz zmonetyzować tworzone treści.

Zostań redaktorem

Dziennikarstwo to kierunek studiów, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Ale do zarabiania na pisaniu artykułów nie są potrzebne studia dziennikarskie. By móc publikować teksty, liczy się bardzo dobra znajomość języka polskiego, lekkie pióro oraz znajomość zasad poprawnej polszczyzny,

Wiele portali czy lokalnych dzienników poszukuje redaktorów, którzy będą regularnie tworzyć nowe treści.

Jeżeli jesteś studentem, chcesz zarobić dodatkowe pieniądze i jednocześnie zdobyć cenne doświadczenie, które będzie stanowić urozmaicenie twojego portfolio, wówczas pisanie na zlecenie serwisów z newsami lub na potrzeby uczelnianej gazety, będzie świetnym rozwiązaniem.

Zarabiaj na pisaniu bloga – osiągnij dochód pasywny

Kolejna propozycja to zarabianie na pisaniu postów na bloga. Jeżeli czytałeś nasz poradnik jak założyć bloga?, z pewnością wiesz już, że jest to proste. Teraz czas zacząć tworzyć treści i je monetyzować.

Na początek warto ustalić, o czym pisać. Jeżeli chcesz, by twój blog stał się w przyszłości dochodowy, musisz wybrać niszę, która gwarantuje wysokie zarobki, np. finanse, moda, zdrowie i uroda. Pamiętaj, że blog wielotematyczny, na którym znajdziemy wszystko „od sasa do lasa”, nie zagwarantuje dużych zysków. Na takim blogu możesz zarabiać np. zamieszczając reklamy Adsense.

Jeśli chcesz zarabiać naprawdę duże pieniądze na pisaniu postów, postaw na marketing afiliacyjny i stań się specjalistą w określonej dziedzinie, np. budowanie sylwetki, odchudzanie, poprawianie urody, ale nie tylko.

Jak zarobić dużo na pisaniu postów? Możesz stworzyć np. blog urodowy, na którym będziesz promować suplementy wspomagające odchudzanie czy poprawiające urodę. Duży wybór wysokiej jakości produktów do promocji znajdziesz w programie partnerskim NutriProfits. Twórcy programu przewidują za sprzedaż od 30 do 40% prowizji. Oznacza to, że pojedyncza transakcja pozwoli wygenerować ci nawet kilkaset złotych. Większość partnerów współpracujących z NutriProfits zarabia od kilku od kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie!

Spróbuj swoich sił jako copywriter

Jeżeli kiedykolwiek przeglądałeś oferty pracy, na pewno natknąłeś się na ogłoszenia, za pośrednictwem których poszukiwani są copywriterzy. Praca na takim stanowisku często gwarantuje stabilność zatrudnienia oraz regularność zleceń. To doskonały sposób na zarabianie na pisaniu artykułów.

Zaletą pracy copywritera jest fakt, że jedyne narzędzie, jakiego potrzebujesz do pracy to laptop. Nie musisz zatem dojeżdżać do biura i wstawać o poranku.

Copywriterzy, którzy nie są zainteresowani stałą współpracą z jedną określoną firmą, często mogą wybierać zlecenia, które chcą zrealizować. Dzięki temu, mogą pisać wyłącznie o czym chcą.

Większość treści na stronach dużych sklepów, jak Zalando czy H&M, tworzona jest przez copywriterów. Odpowiadają oni za niesztampowe opisy produktów czy treści na potrzeby newslettera.

copywriter

Warto podkreślić, że rola copywritera nie sprowadza się jedynie do tworzenia treści na strony. Odpowiada on także za tworzenie nazw, sloganów reklamowych oraz innych tekstów, które mogą zostać wykorzystane na potrzeby reklamy.

Będąc w temacie copywritingu, trudno nie wspomnieć o seocopywritingu czyli tworzeniu treści na potrzeby SEO. Copywriter SEO to osoba, która tworzy treści na użytek internetu, uwzględniając frazy kluczowe, które mogą przyczynić do zwiększenia widoczności strony w wyszukiwarkach, a tym samym do zwiększenia ruchu w witrynie.

W związku z tym, że copywriting to najbardziej rozpowszechniony sposób pozwalający na zarabianie na pisaniu tekstów, w dalszej części artykułu przyjrzymy się tej tematyce nieco dogłębniej.

Jak znaleźć pracę jako copywriter?

Aby rozpocząć pracę jako copywriter, nie musisz posiadać wykształcenia kierunkowego. Zdecydowana większość pisarzy kształciła się w innym kierunku, a copywriting traktowali jedynie jako sposób na dorabianie w trakcie studiów. Wiele osób polubiło copywriting na tyle, by dorywcze pisanie przekształcić w stałe, dochodowe zajęcie.

Dobrzy copywriterzy mający bogate doświadczenie, nie mają problemu ze znajdowaniem zleceń. Przyciągają klientów niczym magnes i dzięki temu mogą pozwolić sobie na pracę w charakterze freelancera.

Copywriterzy najczęściej szukają pracy poprzez:

  • ogłoszenia o pracę (to opcja dla osób, które chcą pracować jako etatowi copywriterzy);
  • grupy na Facebooku przeznaczone dla copywriterów;
  • serwisy do zamawiania tekstów, z którymi współpracują setki, a czasem tysiące copywriterów.

Dobry copywriter powinien także pamiętać o stworzeniu portfolio, które będzie świadczyć o profesjonalnym podejściu do tematu pisania. Portfolio pomaga budować także sieć kontaktów oraz ułatwia nawiązywanie nowych relacji biznesowych.

Marketing szeptany – zarabiaj na pisaniu komentarzy i nie tylko!

Firmy, które chcą zaistnieć w sieci, muszą wykorzystywać różne sposoby docierania do nowych klientów. Jedną z metod jest marketing szeptany polegający na tworzeniu pozytywnego wizerunku marki poprzez pisanie pochlebnych komentarzy, opinii oraz recenzji na forach czy blogach.

Wbrew pozorom marketing szeptany to nie jest łatwe zagadnienie. Wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy oraz wyczucia. Opinie czy komentarze muszą wyglądać na spontaniczne, naturalne i nienachalne. Nie mogą wprowadzać w błąd i zawsze muszą dotyczyć omawianego wątku, w którym się wypowiadamy.

Aby rozpocząć zarabianie na pisaniu komentarzy warto podjąć współpracę z agencją, która oferuje tego typu usługi.

Zarabiaj na testowaniu i recenzowaniu produktów

A jeśli już jesteśmy przy pisaniu komentarzy, warto wspomnieć, że niektóre firmy poszukują testerów, którzy w zamian za recenzję opatrzoną zdjęciami, otrzymają określony produkt za darmo.

Mogą być to kosmetyki, środki czyszczące czy mały sprzęt AGD. Co prawda wynagrodzenie otrzymujemy w formie prezentu, a nie pieniędzy, ale mimo to zainteresowanie testowaniem produktów jest bardzo duże.

Aby zarabiać na pisaniu recenzji wystarczy posiadać konto na Facebooku, Instagramie czy po prostu być właścicielem bloga.

Kolejny krok polega na wyszukiwaniu firm, które oferują produkty w zamian za testowanie. Z łatwością dotrzemy do nich poprzez strony z konkursami.

Marka Ceneo prowadziła kilka lat temu akcję skierowaną do kupujących poprzez Ceneo. Można było otrzymać gadżety w zamian za napisanie kilku recenzji produktów, które zostały zakupione za pośrednictwem Ceneo. Warto śledzić tego typu akcje marketingowe, jeśli oprócz gotówki interesuje nas wynagrodzenie w formie niepieniężnej.

Podsumowanie

Zarabianie na pisaniu może być proste i przyjemne, ale niezwykle istotny jeden warunek – musisz to lubić. W przeciwnym razie szybko się zniechęcisz, co przełoży się na jakość twoich realizacji i w konsekwencji skutkować będzie brakiem kolejnych zleceń.

Internet pełny jest przeróżnych treści. Gdyby nie one, nie mieliśmy czego szukać, a prowadzenie sprzedaży przez internet byłoby niemożliwe. Dlatego jedno jest pewne – zarabianie na pisaniu artykułów, tekstów, postów czy komentarzy jest możliwe. I jak się pewnie domyślacie – całkiem dochodowe. Wiele zależy jednak od naszej pomysłowości oraz ilości czasu, jaki możemy poświęcić na tworzenie treści.

Mamy nadzieję, że kilka przykładów zarabiania na pisaniu, które wymieniliśmy w powyższym artykule, będą dla ciebie drogowskazem w monetyzowaniu treści.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *