zarabianie na youtube

Zarabianie na YouTube: jak zarabiać na YouTube krok po kroku

Zarabianie na YouTube to sposób na monetyzację działań w sieci, który rozpowszechniony jest w szczególności wśród młodszych twórców. Niemniej jednak, każdy, kto tworzy wartościowy content w postaci filmów wideo, może zacząć zarabiać. W poniższym artykule znajdziesz pomysły dotyczące zarabiania na YouTube. Jeżeli szukasz inspiracji, ten poradnik z pewnością podsunie ci ciekawe koncepcje!

Jak zarabiać na YouTube? krok po kroku

Filmy udostępniane w serwisie YouTube każdego dnia generują miliardy kolejnych wyświetleń, co czyni tę platformę jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w sieci. Trudno nie zauważyć reklam, które musimy wyświetlić, by móc obejrzeć interesujące nas nagranie wideo. Niektóre z nich można wyłączyć po kilku sekundach, a niektóre (trwające nawet do 20 sekund) trzeba obejrzeć w całości. Wynika z tego więc, że na zarabianie na wyświetleniach jest możliwe i z pewnością jest opłacalne.

jak zarabiać na youtube

Monetyzowanie ruchu na Youtube to nie tylko zarabianie na reklamach, które ukazują się naszym oczom przed obejrzeniem filmu. To również inne, znacznie bardziej opłacalne metody.

Jak założyć konto na YouTube i zacząć zarabiać?

Logowanie do konta YouTube możliwe jest za pomocą konta w usłudze Google. Jeżeli nie masz takiego konta, przejdź na stronę accounts.google.com, kliknij „Utwórz konto” i podaj wszystkie wymagane dane. Konto w usłudze Google posłuży ci również do obsługi poczty Gmail oraz innych usług oferowanych przez giganta z Mountain View.

youtube logowanie

Jeśli masz już konto w Google, po prostu zaloguj się do platformy YouTube na stronie youtube.com.

Wszystko, czego potrzebujesz, by móc zacząć zarabiać na YouTube, to pomysł na udostępniane treści oraz oprogramowanie do edycji wideo.

Pamiętaj, że zarabianie na YouTube nie jest zarezerwowane tylko dla wybranych. Każdy twórca posiadający miliony subskrybentów zaczynał kiedyś od zera. Pasja oraz upór w dążeniu do celu pozwolą ci osiągnąć sukces.

Sposób 1: Dołącz do programu partnerskiego YouTube

Wiele osób zastanawia się, jak włączyć zarabianie na YouTube. Nie jest to trudne, ale wymaga spełnienia określonych warunków. Zanim jednak przejdziemy do ich omówienia, warto wyjaśnić, jakie korzyści daje ci program partnerski YouTube. Pozwala on przede wszystkim zwiększyć możliwości konta o nowe zasoby oraz funkcje.

Dołączając do programu partnerskiego YouTube zyskasz dostęp do:

 • opcji zarabiania,
 • zespołu pomocy dla twórców,
 • narzędzi Copyright Match Tool.

Wymagania

Aby jednak zostać przyjętym do programu partnerskiego musisz:

 • przestrzegać wszystkich zasad zarabiania w Youtube;
 • mieszkać w kraju, w którym udostępniony został program partnerski YouTube;
 • mieć co najmniej 1000 subskrybentów;
 • uzyskać ponad 4000 godzin wyświetleń twoich filmów;

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy twój profil kwalifikuje się do programu partnerskiego YouTube, przejdź na stronę studio.youtube.com/channel/UC/monetization. Jeżeli spełniasz warunki przyjęcia, otrzymasz możliwość przystąpienia do programu.

Jako partner YouTube masz szansę zarabiania na reklamach wyświetlanych przed filmami, jak również na reklamach banerowych Google Adsense.

Sposób 2: Zarabiaj na afiliacji

Marketing afiliacyjny to metoda, która bez wątpienia pozwoli zarobić ci najwięcej. Dzięki linkom partnerskim będziesz mógł nakłonić widza to zakupu poradnika, e-booka, usługi czy produktu. Jeżeli twoje filmy mają dużą oglądalność, z pewnością zarobisz niemałe pieniądze.

Wyobraź sobie, że tworzysz wideorecenzję produktu i zamieszczasz specjalny link partnerski w opisie do filmu. Kiedy klient kliknie w link i dokona zakupu, otrzymasz prowizję. Linki partnerskie najlepiej umieszczać pod filmem, w miejscu na opis, a w nagraniu warto poinformować widzów, że link znajdą właśnie w opisie.

Marketing afiliacyjny na YouTube działa podobnie, jak na blogu, dlatego staraj się nie zaspamować całego swojego kanału linkami oraz treściami reklamowymi, ponieważ stracisz zaufanie widzów.

Aby zarabiać na afiliacji na YouTube wystarczy tworzyć materiały poradnikowe, samouczki oraz wideorecenzje. Tego typu treści są chętnie oglądane i jednocześnie pozwalają na zarabianie. Po prostu bądź specjalistą w swojej dziedzinie, a z pewnością szybko dostrzeżesz, że lista twoich subskrybentów puchnie!

Jednym z programów partnerskich, który możesz wykorzystać na YouTube, jest NutriProfits. Dzięki niemu możesz oferować widzom dziesiątki produktów, np. na odchudzanie, budowę masy mięśniowej, trądzik, łysienie czy poprawę kondycji skóry. Produkty te są poszukiwanie i chętnie kupowane. Zamieszczając linki partnerskie w opisie filmów i polecając produkty, na pojedynczej transakcji możesz zarobić ponad 100 zł!

nutriprofits

Sposób 3: Crowfunding – zarabiaj na wsparciu od subskrybentów

Jeżeli masz szerokie grono zaufanych widzów i jesteś powszechnie szanowanym vlogerem, możesz poprosić swoich subskrybentów o wsparcie finansowe, które zostanie wykorzystane na rozwój twojej dalszej działalności. Możesz to tego celu wykorzystać dodatkowo platformę Patronite, za pomocą której fani przekazują darowizny na rzecz twórców.

patronite przykład

Jeżeli tworzysz treści, które wiele wnoszą do vlogosfery, z pewnością znajdą się hojni fani, gotowi wesprzeć rozwój twojej internetowej działalności.

Sposób 4: Zostań influencerem, polecaj produkty!

Kolejny sposób na zarabianie na YouTube polega na publikowaniu wideorecenzji produktów, które są popularne. Może być to vlog dotyczący zdrowia i urody, mody, kosmetyków, nowinek ze świata elektroniki.

Jeżeli jesteś w stanie przygotować rzeczową recenzję, w której widz znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytania, z pewnością zdobędziesz nowych subskrybentów oraz będziesz uchodzić za specjalistę w swojej dziedzinie.

youtube influencer

Recenzując produkty w sposób ciekawy i przykuwający uwagę, możesz zarabiać, wykorzystując linki afiliacyjne. Jeżeli twój kanał na YouTube cieszy się dobrą reputacją, z czasem będziesz otrzymywać propozycje od sponsorów, którzy będą gotowi zapłacić za recenzję, jak również nieodpłatnie przekażą produkt do recenzji.

Sposób 5: Lokowanie produktów

Jeżeli dysponujesz długą listą osób subskrybujących twój kanał, możesz zarabiać na lokowaniu produktów. Otrzymasz wynagrodzenie za pokazywanie w swoich filmach konkretnych produktów, które używasz. Mogą to być produkty na co dzień przydatne w kuchni lub sprzęt elektroniczny. Lokowanie produktów często możemy zauważyć w wideoprzepisach tworzonych przez blogerów kulinarnych.

Sposób 6: Sprzedaż produktów

YouTube daje twórcom szerokie pole do popisu jeśli chodzi o kwestie zarabiania. Jeżeli jesteś dobry w tym, co robisz, możesz docierać do nowych klientów właśnie za pośrednictwem YouTube.

Za pomocą serwisu jesteś w stanie reklamować oraz sprzedawać swoje e-booki, kursy online (np. na temat zarabiania w sieci) czy wszelkie usługi online (np. marketing, SEO, SEM).

Pamiętaj, żeby sprzedawać produkty, których charakter koresponduje z treścią bloga. Jeżeli prowadzisz blog kulinarny i jednocześnie tworzysz biżuterię, którą chcesz sprzedawać, połączenie tych dwóch tematyk będzie ciężkie i może zniechęcić widzów do śledzenia nowości na twoim kanale.

Zarabianie na YouTube – stawki

Ile można zarobić na YouTube? To zależy od tego, jaki rodzaj zarabiania preferujesz, np. afiliację, Adsense lub wideorecenzje. Oczywiście możesz połączyć ze sobą wszystkie metody zarabiania na kanale, dywersyfikując źródła dochodów.

Polscy youtuberzy zarabiają od 1 do 8 zł za 1000 wyświetleń. Wiele zależy od tego, w jakiej branży działasz. Jeżeli tworzysz filmy dotyczące finansów, z pewnością zarobisz więcej niż w przypadku, gdyby twoje treści dotyczyły ubranek dziecięcych.

Jeśli chodzi o zarabianie na YouTube bez Adsense, znacznie lepsze zarobki osiąga się w afiliacji. Jeżeli na 1000 oglądających, przynajmniej kilka osób kliknie w twój link partnerski i dokona zakupu z polecenia, możesz liczyć na zarobki rzędu kilkuset złotych!

Stawki na YouTube mogą się różnić, ale jeżeli chcesz zarabiać spore pieniądze, postaw na marketing partnerski!

Zarabianie na YouTube – podatki

Pamiętaj, że zarabianie na YouTube traktowane jest forma działalności, dlatego musisz odprowadzać podatki od tej formy zarabiania. Przepisy prawa podatkowego nie są precyzyjne, co do kwestii monetyzowania ruchu z YouTube, dlatego warto skonsultować tę kwestię z doradcą podatkowym, księgowym, a najlepiej wystąpić do organu podatkowego z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji. Jeżeli osiągasz regularne przychody, być może konieczne będzie założenie działalności gospodarczej oraz regularne odprowadzanie podatków.

Czy zarabianie na YouTube jest legalne?

TAK, zarabianie na reklamach na YouTube jest legalne, choć dla wielu osób może wydawać się nierealne. Sporo twórców zarabia bardzo duże kwoty za pomocą swojego kanału w serwisie. Zarabianie na YouTube jest w pełni legalne, jeśli przestrzegasz przepisów obowiązującego prawa oraz regulaminu zarabiania na YouTube. A zatem bez obaw i do dzieła!

Czy na YouTube może zarabiać każdy?

W programie partnerskim YouTube może zarabiać każdy, kto ukończył 18 lat. Jest to jeden z warunków, które należy spełnić, by przystąpić do programu partnerskiego. Pamiętaj jednak, że na tym nie kończą się wymagania. Dodatkowo musisz mieć co najmniej 1000 subskrybentów kanału oraz wygenerować ponad 4000 godzin obejrzeń filmów.

zarabianie na youtube

Nie oszukujmy się – jeżeli twoje filmy nie generują milionów wyświetleń, nie zarobisz dużo. Dlatego mniejsi twórcy powinni postawić na marketing afiliacyjny, który pozwoli zarobić nawet w sytuacji, jeśli generujesz tylko kilkaset wyświetleń w skali miesiąca.

Pamiętaj, że na marketingu afiliacyjnym możesz zarabiać także za pośrednictwem swojego bloga oraz mediów społecznościowych takich, jak Instagram czy Facebook, dlatego warto przemyśleć kwestię założenia własnej witryny oraz kont w popularnych social mediach.

Podsumowanie

Zarabiać na YouTube możesz na wiele sposobów. Niektóre z nich wymagają spełnienia szczególnych warunków, jednak nie są one gwarantem osiągnięcia wysokich przychodów.

Podsumujmy wszystkie najlepsze sposoby zarabiania na YouTube:

 • Marketing afiliacyjny czyli promocja produktów poprzez specjalne, indywidualne linki partnerskie, które możesz umieszczać w opisach publikowanych filmów.
 • Sprzedaż własnych produktów, jak kursy online, e-booki czy książki, np. kucharskie.
 • Lokowanie produktów, których używasz na co dzień lub w przypadku specjalnych okazji.
 • Crowfunding czyli zarabianie na darowiznach od twoich fanów.
 • Reklama Adsense – zarobisz na wyświetlaniu banerów oraz reklam w formie wideo.
 • Recenzje produktów – przyciągniesz do siebie sponsorów gotowych zapłacić ci za recenzję oraz nieodpłatnie przekazać produkty do testów.

Pamiętaj, że jako twórca chcący zebrać dużą publiczność, musisz być obecny także w innych mediach społecznościowych, jak chociażby Facebook czy Instagram. Powinieneś mieć także swój blog, który z łatwością założysz na darmowej platformie WordPress. Co więcej, dzięki własnej witrynie, zarobisz dodatkowe pieniądze, o czym pisaliśmy w artykule dotyczącym zarabiania na blogu.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspirował cię do tego, by zacząć zarabiać na YouTube. Pamiętaj, by sposób zarabiania oraz rodzaj wyświetlanych reklam dostosować do typu odbiorców, a z pewnością szybko zaobserwujesz pierwsze rezultaty i będziesz mógł wypłacić pieniądze!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *