zarabianie na zdjęciach

Zarabianie na zdjęciach – Jak zarabiać na fotografii?

Jeżeli posiadasz pokaźne portfolio zdjęć, które jedynie zajmują miejsce na twardym dysku, mamy dla ciebie świetną wiadomość. Możesz zmonetyzować swoje prace fotograficzne, zarabiając w serwisach stockowych.

Fotografia stockowa to termin odnoszący się do obrazów, które kupujący wykorzystują na swoich stronach internetowych, blogach, profilach w mediach społecznościowych czy podczas projektowania materiałów reklamowych.

Zakup zdjęć z serwisu stockowego często okazuje się tańszy niż zatrudnienie fotografa. Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę sprzedającą zdrowe produkty i potrzebujesz zdjęcie, na którym ukazana jest szczęśliwa rodzina podczas rodzinnego pikniku nad jeziorem. Z pewnością znajdziesz takie zdjęcie w serwisie stockowym i za niewielką opłatą będziesz mógł je wykorzystać do swojego projektu. W takiej sytuacji zatrudnienie fotografa oraz wynajęcie modeli oraz rekwizytów okazałoby się o wiele droższe.

Jeżeli jesteś osobą kreatywną i marzysz o zarabianiu na fotografiach, serwisy stockowe mogą okazać się słusznym rozwiązaniem.

Lista polecanych serwisów stockowych:

Platformy stockowe dysponują milionami zdjęć dodawanych przez użytkowników. Odbiorcami (kupującymi) są media, agencje reklamowe, jak również amatorzy. Za sprzedaż każdego ze zdjęć otrzymasz prowizję, która ustalana jest przez serwis stockowy oraz zależy od rodzaju licencji, jak i często wielu innych czynników.

Zarabianie na zdjęciach stockowych – o tym pamiętaj!

Dbaj o wysoką jakość i rozdzielczość zdjęć, dzięki czemu kupujący będzie mógł dostosować twoje prace do różnych formatów.

Dodając zdjęcia do serwisów, pamiętaj o umieszczeniu słów kluczowych opisujących zdjęcia, dzięki czemu łatwiej dotrzesz do potencjalnych kupujących.

Pamiętaj dla kogo tworzysz – duże zainteresowanie wzbudzają zdjęcia z kategorii „rodzina”, „praca zespołowa” czy „podróże”. Zła wiadomość jest taka, że konkurencja w tych kategoriach jest duża i będziesz potrzebował naprawdę dobrych i kreatywnych zdjęć, aby się przebić i przyciągnąć uwagę potencjalnego zainteresowanego.

jak zarabiać na zdjęciach

Dodawaj zdjęcia regularnie – im częściej publikujesz swoje prace w serwisach stockowych, tym większe zainteresowanie wzbudzasz.

Nie musisz bardzo mocnego portfolio, by zaistnieć i zainteresować ludzi swoją ofertą.

Poświęcaj na swoją pracę tyle czasu, ile chcesz. Nie zmuszaj się do działania, ani nie pracuj ponad swoje siły.

A może własna fotoksiążka?

Jak zacząć zarabiać na zdjęciach? Świetnym rozwiązaniem może okazać się fotoksiążka, a popularność tego typu produktów pokazuje, że popyt jest bardzo duży. Zastanawiasz się pewnie, kto w dzisiejszych czasach kupuje fotoksiążki, jeżeli większość zdjęć dostępna jest w social media, jak i w całym internecie? Otóż fotoksiążka to doskonały pomysł na prezent, jak również piękna pamiątka. Osoby lubiące wszystko, co związane z „DIY”, mogą wykazać się kreatywnością tworząc unikatowe ramki, kolekcje obrazów czy po prostu przyozdabiając fotoksiążkę w nietypowy sposób. Dzięki temu nie tylko twoje zdjęcia przyciągną uwagę, ale także oryginalny sposób ich prezentacji!

fotoksiążka

Swoją ofertę możesz skierować do osób, które za pomocą fotoksiążki chcą upamiętnić ważne wydarzenie, np. ślub, podróż, impreza urodzinowa. Właściwie każde pozytywne wydarzenie zasługuje na upamiętnienie. Z pewnością znajdziesz nabywców, ponieważ książki fotogoraficzne nie są drogie, a zainteresowanie nimi jest bardzo duże.

Fotoksiążkę możesz wykorzystać także jako portfolio. Sprawdzi się ono w sytuacjach, kiedy np. nie masz dostępu do internetu, a chcesz zapoznać ze swoją ofertą potencjalnego klienta.

Sprzedaż odbitek

Jeżeli udało ci się uwiecznić jakieś zachwycające ujęcie, możesz spróbować sprzedać swoje zdjęcia w postaci odbitek. Taka forma zarabiania na zdjęciach przypomina nieco zarabianie na zdjęciach w serwisach stockowych, jednak odbitki mają charakter fizyczny, a zdjęcia kupione na stocku – cyfrowy.

Aby pokazać się szerszemu gronu potencjalnych kupujących i aby usprawnić proces sprzedaży, warto w tym celu skorzystać z pośrednika online, który przeprowadzi klienta przez proces zamówienia, wykona odbitki, a następnie dokona wysyłki.

Przykładem serwisu, z którego możesz skorzystać jest Etsy. Platforma ta oferuje możliwość sprzedaży różnego rodzaju rękodzieła, w tym także zdjęć w formie fizycznej. W tym wypadku po twojej stronie leży zamieszczenie oferty oraz wysyłka zdjęcia do klienta. Warto pamiętać, że Etsy pobiera prowizję za pośrednictwo w sprzedaży. Oczywiście możesz także próbować sprzedawać swoje drukowane zdjęcia stacjonarnie, jednak w dobie pandemii, Etsy wydaje się słusznym rozwiązaniem.

Fotografia ślubna

Wielu fotografów specjalizuje się wyłącznie w fotografii ślubnej. Ta nisza daje im dostęp do regularnych zleceń oraz pozwala zarabiać niemałe pieniądze. Presja jest jednak ogromna, ponieważ każda młoda para chce mieć jak najlepszej jakości fotografie upamiętniające najważniejszy dzień życia pary.

fotografia ślubna

Obowiązkiem fotografa ślubnego jest uchwycenie pięknych kadrów i dalsza ich obróbka. To zadanie dla osób, które potrafią planować swoją pracę i wiedzą, jak zadbać o bezpieczeństwo danych. Wyobrażasz sobie, co by się stało, gdybyś nagle utracił wszystkie wykonane zdjęcia? Fotograf ślubny musi trzymać rękę na pulsie i być dobrze zaznajomiony z tematyką przechowywania danych.

Jak zarabiać na zdjęciach na Instagramie?

Pisaliśmy już o tym, jak zarabiać na Instagramie. Dziś dowiesz się, w jaki sposób zmonetyzować swoje fotografie.

Instagram to potężne narzędzie, które codziennie odwiedzają miliony użytkowników. Kochamy obrazy i kochamy je przeglądać na portalach społecznościowych. Dlatego warto ten fakt wykorzystać i skorzystać z możliwości, jak oferuje Instagram. Serwis ten jest cennym źródłem inspiracji, ale dodatkowo pozwala dotrzeć do nowych użytkowników, jak i potencjalnych klientów. Za pośrednictwem Instagrama przedstawisz swoją ofertę blogerom, pracownikom agencji marketingowych czy po prostu osobom, które szukają ładnych i estetycznych obrazów.

instagram

Korzystając z Instagrama warto podać link w polu „bio”, dzięki któremu zainteresowani będą mogli przejść na stronę pozwalającą kupić zdjęcia czy odbitki.

Jak zarabiać na zdjęciach w Internecie? Pamiętaj, że na Instagramie świat się nie kończy! Na prowadzeniu nadal jest serwis Facebook, za pośrednictwem którego również powinieneś promować swoje usługi, docierając do nowych klientów.

Konkursy fotograficzne

Jak zarabiać na amatorskich zdjęciach? Chociażby poprzez konkursy fotograficzne. Są one często organizowane, a organizatorzy oferują nie tylko nagrody pieniężne, ale także rzeczowe. Niekiedy unikatowa nagroda sprawia więcej radości niż nagroda w formie gotówki. By wziąć udział w konkursie fotograficznym nie trzeba być profesjonalistą. Czasem nawet przypadkowo uchwycony kadr okazuje się na najlepszy. Konkursy fotograficzne polecamy szczególnie osobom, które fotografują krajobrazy oraz ich pasją jest astrofotografia.

Blog fotograficzny

Kolejnym sposobem, który pozwoli osiągnąć przychody z działalności fotograficznej jest blog. O tym jak rozpocząć swoją blogerską przygodę przeczytasz w naszym obszernym poradniku: Jak założyć bloga? Znajdziesz tam wskazówki dotyczące zarówno darmowych platform blogowych, jak i platform, z których korzystanie wymaga niedużych nakładów finansowych.

fotoblog

Wróćmy jednak do głównego wątku. Jak zarabiać na zdjęciach w Internecie, prowadząc blog? Sposobów jest kilka. Dzięki witrynie internetowej możesz stworzyć własne portfolio, na którym zaprezentujesz swoje prace. Blog możesz wykorzystać do dzielenia się poradami odnośnie fotografii. Możesz zaimplementować reklamy Adsense, dzięki którym zarobisz pieniądze za kliknięcia w reklamy. Na blogu fotograficznym zarobisz także poprzez afiliację, czyli polecanie różnych produktów, np. aparatów fotograficznych, filtrów do aparatu, obiektywów, itp.

Fotografia wnętrz i nieruchomości

Nieruchomości uważane są za jedną z najlepszych inwestycji kapitału. W grę wchodzą naprawdę duże pieniądze. Zarabiają na tym nie tylko pośrednicy, ale także fotografowie, którzy mają pełne ręce roboty. Aby dobrze zaprezentować ofertę mieszkania czy domu, potrzebne są zdjęcia z wnętrz, które przykują uwagę potencjalnego kupującego. Jeżeli potrafisz fotografować wnętrza w taki sposób, by oddać ich charakter, możesz zarobić na tym naprawdę niezłe pieniądze.

fotografia nieruchomości

Osoba zajmująca się fotografowaniem nieruchomości, powinna mieć portfolio, dzięki któremu dotrze do szerszego grona zainteresowanych fotografiami.

Jakie zdjęcia sprzedają się najlepiej?

Wiele osób zadaje to pytanie, ale trudno jest ocenić, jakie zdjęcia są najbardziej rozchwytywane. Sporo zależy od twojego warsztatu oraz niszy, do której kierujesz swoją ofertę.

Jeśli chodzi o fotografię stockową, wiemy na pewno, że najlepiej sprzedają się zdjęcia ukazujące przyrodę, zwierzęta czy ludzi wykonujących zwykłe czynności,. Ponadto sprawdzą się także fotografie nawiązujące do biznesu, np. zdjęcia pracowników korporacji czy pieniędzy.

Podsumowanie

Jak zarabiać na swoich zdjęciach? Pomysłów jest naprawdę wiele, ale wiele też zależy od twoich umiejętności oraz zainteresowań. Te dwa elementy są najważniejsze. Jeżeli pasjonuje cię fotografia ślubna, być może nie odnajdziesz się w roli fotografa wnętrz. Dlatego warto robić przede wszystkim to, co współgra z naszymi zainteresowaniami. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *